Dom weselny Wiktoria Rogowo Krasnystaw

Architektura średniowiecza

szafki (3)Architektura średniowiecza  wywodzi się z osiągnięć cesarstwa rzymskiego. Od momentu rozpadu imperium kształtowała się inaczej na wschodzie i na zachodzie Europy.
W Europie Zachodniej na architekturę i budownictwo znaczny wpływ miały przede wszystkim plemiona barbarzyńskie. W Bizancjum natomiast kontynuowano klasyczny styl rzymski. Z chwilą przyjęcia chrztu masowo zaczęto budować kościoły.  Początkowo wykorzystywano w nich elementy antyczne, dopiero  z czasem zaczęto wprowadzać inne dekoracje. Budowle średniowiecza, czyli katedry, kościoły i bazyliki  budowano na planie centralnym.
Jedną z najsłynniejszych budowli tego okresu historycznego jest Hagia Sophia wybudowana przez cesarza Justyniana. Wzniesiono ją na planie krzyża greckiego, a do jej ozdobienia wykorzystano przede wszystkim motywy orientalne. Architekturę średniowiecza poprzedza architektura wczesnochrześcijańska oraz bizantyjska. W czasach średniowiecza rozwinęło się kilka kierunków architektury: przedromańska, romańska oraz gotycka.

Podobne wpisy:

About