Polecamy:
Atrybut jubilera
Jak podkreślić swoją urodę?
Kosmetyki wyszczuplające
Denimowe sukienki
Dom weselny Cyprys
Szczepanowice dom weselny
Dom weselny Nowy Pilczyn
Losowe wpisy:
-
Procesy gojenia się
13 sierpnia, 2019 / By adminProcesy gojenia się Połączenie dwu kikutów nerwu stanowi typowy przykład podstawowych procesów gojenia się ran. Możemy tu wyróżnić następujące stadia: 1) szybkie wypełnianie ubytku uzyskiwane przez skrzep fibryny ? jak gdyby rodzaj prowizorycznej pierwszej pomocy;…
Read more -
Teorie gojenia się ran
13 sierpnia, 2019 / By adminTeorie gojenia się ran Różne teorie na temat natury bodźców powodujących gojenie ran próbują wyjaśnić ten problem z kilku punktów widzenia. Najprostsza teoria sugeruje, że zniszczenie komórek powoduje wytworzenie się hormonów przyrannych. Istnieją dwie wersje…
Read more -
Gojenie się ran skóry
13 sierpnia, 2019 / By adminGojenie się ran skóry Odnowa uszkodzenia powierzchni skóry stanowiła specjalne zainteresowanie człowieka pewnie dlatego, że wszyscy obserwujemy to często u siebie. Poza tym zewnętrzne położenie skóry powoduje, że można ją dość łatwo badać. Po uszkodzeniu…
Read more -
Procesy odnowy
13 sierpnia, 2019 / By adminCechą charakterystyczną procesów odnowy, wymiany i regeneracji jest uczynnianie się ich po wypadkach lub też niezwykle szkodliwych wydarzeniach w cyklu życiowym organizmu; dlatego są one przedmiotem szczególnego zainteresowania lekarza. Dla wielu ludzi lekarz jest raczej…
Read more -
Utrzymywanie się przy życiu, odnowa, wymiana i regeneracja
13 sierpnia, 2019 / By adminUtrzymywanie się przy życiu, odnowa, wymiana i regeneracja Jest to seria podobnych procesów powiązanych ze sobą zarówno swoją rolą w podtrzymywaniu życia osobnika, jak i sposobami działania. Są to procesy, dzięki którym życie poszczególnych jednostek…
Read more -
Jakimi metodami badacz może badać samego siebie?
13 sierpnia, 2019 / By adminJakimi metodami badacz może badać samego siebie? Możemy powiedzieć, że celem naszym jest przedyskutowanie podstaw nauki o człowieku. Ale ?metoda naukowa”, podobnie jak podejście teologiczne, jest procedurą przyswojoną przez człowieka, polegającą na gromadzeniu informacji, stawianiu…
Read more -
Granice wątpienia
13 sierpnia, 2019 / By adminTrudno oczywiście zdefiniować właściwe granice wątpienia. Taki system językowy, który nie dawałby nikomu możliwości porozumiewania się w żadnej sprawie, byłby mało użyteczny. Wszyscy potrzebujemy trochę pewności, a wielu ludzi czuje potrzebę stosowania się do całkowicie…
Read more -
Przewaga fizyki i jej ograniczenia
13 sierpnia, 2019 / By adminPrzewaga fizyki i jej ograniczenia Naszym celem jest przedstawienie interesujących nas faktów o ludzkim życiu w taki sposób, abyśmy mogli powiązać je z systemem, który byłby tak ogólny, jak tylko jest to możliwe, a zarazem…
Read more -
Przyrodniczy pogląd na człowieka
13 sierpnia, 2019 / By adminPrzyrodniczy pogląd na człowieka Rozpoczniemy nasze dociekania od stwierdzenia, jak daleko możemy dojść studiując podstawowe cechy fizyczne i chemiczne człowieka. Każdemu, kto chciałby posuwać się szybkimi krokami do przodu, czyli ku temu, co można by…
Read more -
Czynności życiowe. Homeostaza
13 sierpnia, 2019 / By adminCzynności życiowe. Homeostaza Badanie części składowych przy użyciu prostych terminów fizycznych dostarcza nam oczywiście tylko wiadomości o budowie organizmów. Poszukując charakterystycznych cech życia, znajdziemy je w czynnościach, które stale zachodzą w zorganizowanej materii, a rozpoczynają…
Read more -
Rozmnażanie jako gwarancja ciągłości i zmienności
13 sierpnia, 2019 / By adminRozmnażanie jako gwarancja ciągłości i zmienności Ciągłość życia gatunku zależy oczywiście od rozmnażania oraz stałego rozwoju i wzrostu nowych osobników. Będziemy dokładnie śledzić te procesy ? szczególnie u człowieka ? i wykazywać, dlaczego zdolność do…
Read more -
Dziedziczenie egzosomatyczne. Mózg i psychika
13 sierpnia, 2019 / By adminDziedziczenie egzosomatyczne. Mózg i psychika Późniejsze stadia ewolucji człowieka obejmują niezwykłe zdarzenia, takie jak nabycie umiejętności korzystania z narzędzi i pojawienie się mowy. Użycie słowa ?niezwykłe” jest tutaj właściwe, ponieważ dzięki tym zdolnościom człowiek rozwinął…
Read more -
Różnorodność człowieka, jej zalety i wady
13 sierpnia, 2019 / By adminRóżnorodność człowieka, jej zalety i wady Szczególna zdolność człowieka do przekazywania informacji doprowadziła do jego eksplozywnej ewolucji, do gwałtownego wzrostu liczebności oraz rozwoju techniki, szczególnie w ciągu ostatnich kilku stuleci. Wciąż jeszcze dzieli się on…
Read more -
-
Dedukcja, indukcja i inne metody rozumowania
13 sierpnia, 2019 / By adminDedukcja, indukcja i inne metody rozumowania Wysiłki zmierzające do uogólniania poszczególnych faktów lub zjawisk stanowią niewątpliwie dość powszechną skłonność człowieka. Każde społeczeństwo ludzkie ma swoje sposoby ?rozumienia” odpowiednich zjawisk naturalnych ?rozpatrywanych” w zależności od poziomu…
Read more -
Aktualne problemy człowieka
13 sierpnia, 2019 / By adminAktualne problemy człowieka Wzrost liczebny, który wynika ze specjalnych możliwości człowieka, obserwowany jest obecnie z pełną niepokoju uwagą. Demografowie, biologowie i socjologowie poświęcili temu zagadnieniu bardzo wiele badań, lecz najważniejszy wniosek, jaki z nich wynika,…
Read more -
Zależność wyniku testu od stosunku między testowanym i testującym
13 sierpnia, 2019 / By adminZależność wyniku testu od stosunku między testowanym i testującym Nie można mierzyć zdolności umysłowych człowieka tak, jak jego wzrostu, nie wpływając przy tym na cechę mierzoną. Za każdym razem pojawia się pytanie, kto i po…
Read more -
Testy nie są poparte teorią
13 sierpnia, 2019 / By adminDruga podstawowa trudność polega na-tym, że obecnie żadne próby testowania inteligencji nie opierają się na teorii; właściwie nie mamy żadnego pojęcia o wchodzących tu w grę procesach mózgowych. Nie wiemy, jak działa mózg, by umożliwić…
Read more -
Zagadnienie istnienia ogólnego czynnika zdolności intelektualnych
13 sierpnia, 2019 / By adminZagadnienie istnienia ogólnego czynnika zdolności intelektualnych O działaniu mózgu wiemy tak mało, że nie możemy ani stwierdzić, ani zaprzeczyć, że istnieje jakaś jedna wielkość skalarna zwana inteligencją, być może nawet związana z czynnikiem dziedzicznym. Zarówno…
Read more -
Analiza wieloczynnikowa
13 sierpnia, 2019 / By adminAnaliza wieloczynnikowa Były to użyteczne wyjaśnienia teoretyczne, ale prawdziwy problem polega na trudnościach zdefiniowania i mierzenia zdolności ludzkich; na szczęście są one krańcowo różne. Ludzie różnią się znacznie pod względem czynności mózgowych przy pomocy których…
Read more -
Korelacja między wynikami w testach a karierami
13 sierpnia, 2019 / By adminKorelacja między wynikami w testach a karierami Potęguje się wreszcie podejrzenie, że wiele testów nie przepowiada naprawdę osiągnięć w zakresie zdolności, które rzekomo mają mierzyć. Na przykład Mac Kinnon (1962) wykazał, że w Ameryce poziom…
Read more -
Typy badań testowych
13 sierpnia, 2019 / By adminTypy badań testowych Nie do nas należy przedstawianie pełnego obrazu testów w ich całej różnorodności. Jednakże każdy, kto zajmuje się badaniem człowieka, powinien mieć jakieś pojęcie o nich. Zaproponowana tu klasyfikacja jest ambitna, ale amatorska.…
Read more -
Mierzenie inteligencji w wieku niemowlęcym
13 sierpnia, 2019 / By adminMierzenie inteligencji w wieku niemowlęcym Musimy koniecznie zdawać sobie sprawę, że jeszcze wcale nie rozumiemy naprawdę, jakie procesy w mózgu stanowią podstawę inteligencji, ani jak je mierzyć. Okazuje się to wtedy, gdy próbujemy objąć pomiarami…
Read more -
Rozwój inteligencji w wieku szkolnym
13 sierpnia, 2019 / By adminRozwój inteligencji w wieku szkolnym U dwu-trzy letnich dzieci korelacje pomiędzy wynikami testów typu Bi- neta stają się dość zgodne i korelują dodatnio z wynikami testów późniejszych. Dzieci 5?6-letnie można już klasyfikować rzetelnie na normalne,…
Read more -
Badania rozwoju reakcji społecznych i emocjonalnych
13 sierpnia, 2019 / By adminBadania rozwoju reakcji społecznych i emocjonalnych Program badawczy Berkeley Growth Study obejmował periodyczny sprawdzian szeregu wskaźników, które razem wzięte określają ?wymiary ekstrawersji i introwersji, miłości i nienawiści”, czyli dodatnie i ujemne reakcje społeczne (Schaefer i…
Read more -
Trudności i niebezpieczeństwa mierzenia sprawności mózgu
13 sierpnia, 2019 / By adminTrudności i niebezpieczeństwa mierzenia sprawności mózgu Wymyślono i opracowano liczne i o szerokim zakresie metody testowania zdolności mózgu ludzkiego i wciąż poszukuje się nowych. Nadal stosuje się szeroko, w unowocześnionych wersjach, klasyczny system testowania, zapoczątkowany…
Read more -
Źródła pożądania płciowego
13 sierpnia, 2019 / By adminPonieważ rozród jest procesem, który zapewnia długofalową homeostazę, więc nic dziwnego, że znaczna część organizacji każdego gatunku zwierząt jest mu podporządkowana. Mechanizmy rozrodu mogą mieć pierwszeństwo przed wszystkimi innymi procesami; osobnik może np. umrzeć w…
Read more -
Bodźce płciowe
13 sierpnia, 2019 / By adminTruizmem jest, że aktywność płciowa wyzwala się przy udziale szerokiej skali podniet fizycznych i psychicznych. Spowodować ją może sam widok mężczyzny lub kobiety oraz ich cech płciowych (drugorzędnych), jak np. broda lub piersi. Podnietą mogą…
Read more -
Zapłodnienie
13 sierpnia, 2019 / By adminZ powodu krótkiej żywotności jaj i plemników, ustalenie czasu kopulacji w odniesieniu do owulacji jest bezwzględnie decydujące dla poczęcia. Drugą istotną zmienną jest stan macicy, która u wszystkich ssaków przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jaja…
Read more -
Sztuczne unasiennianie
13 sierpnia, 2019 / By adminSztuczne unasiennianie Biolog włoski Spallanzani wykazał w roku 1784, że możliwe jest zapłodnienie suki w rui przez wstrzyknięcie do jej pochwy nasienia psa. Znaczenie tej techniki dla rozmnażania zwierząt hodowlanych uświadomiono sobie dopiero w ostatnich…
Read more -
Hodowanie płodu poza ciałem
13 sierpnia, 2019 / By adminHodowanie płodu poza ciałem Już od długiego czasu było wiadomo, że jaja ssaków można zapładniać poza ciałem i że będą się one rozwijać aż do stadium blastocysty. Dla dalszego rozwoju konieczne jest łożysko i w…
Read more -
Zwierzęta wielokomórkowe
13 sierpnia, 2019 / By adminZwierzęta wielokomórkowe Wszystkie wyższe zwierzęta i rośliny mają jeszcze precyzyjniejszy poziom organizacji; składają się one z wielu różnych typów komórek. Ze względów oczywistych nie jesteśmy w stanie rozważać tutaj różnorodnych stopni tej organizacji u niższych…
Read more -
Regulacja i kontrola różnicowania się komórek
13 sierpnia, 2019 / By adminRegulacja i kontrola różnicowania się komórek Różne formy komórek wytwarzane są przez mechanizmy, które wybierają spośród wszystkich instrukcji DNA tylko odpowiednie dla każdego typu komórki. Na przykład komórki gruczołów ślinowych wytwarzają enzym amylazę, który rozkłada…
Read more -
Osobniki
13 sierpnia, 2019 / By adminOsobniki Żadne pojedyncze białko enzymatyczne nie jest w stanie samodzielnie podtrzymywać życia. W miarę postępu naszych rozważań będziemy coraz lepiej rozumieć, jak skomplikowany jest to problem, jak wymaga on współpracy bardzo wielu części składowych ustroju.…
Read more -
-
Działalność życiowa
13 sierpnia, 2019 / By adminDziałalność życiowa Chcielibyśmy teraz wykazać, że życie człowieka można najlepiej określić mówiąc, że jest to działalność, a także przekonać czytelnika, że termin ten wyraża coś, co jest dla nas jasne i zrozumiałe. Przekonaliśmy się, że…
Read more -
Źródła ukierunkowanego działania
13 sierpnia, 2019 / By adminŹródła ukierunkowanego działania Jeżeli czynności życiowe zmierzają w kierunku samozachowania, to należy sobie postawić pytanie, jak do tego doszło. Czy układy działające w ten sposób mogą wywodzić się z układów o bardziej zwyczajnej równowadze?. Niezależnie…
Read more -
Homeostaza
13 sierpnia, 2019 / By adminHomeostaza Problem homeostazy polega na znalezieniu właściwego sposobu opisu tych czynności życiowych, które wykazują zadziwiającą wprost stałość swego generalnego wzorca, pomimo pewnych stopniowych zmian. Tę zachowawczość organizacji życia nazywamy homeostazą. Terminu tego użył po raz…
Read more -
-
Równowaga i stany trwałe
13 sierpnia, 2019 / By adminRównowaga i stany trwałe Zachodzące w organizmie różne czynności są skierowane na uzyskanie takich substancji, które potrzebne są do utrzymania tego szczególnego typu organizacji. Wiemy już, że istota żywa różni się np. od kamienia tym,…
Read more -
Utrzymywanie stanu trwałego poprzez utratę energii
13 sierpnia, 2019 / By adminUtrzymywanie stanu trwałego poprzez utratę energii Sposoby, przy pomocy których żywy organizm zapobiega własnemu rozkładowi, są tak różnorodne jak samo życie. Różnica pomiędzy organizmem a jego otoczeniem jest u najprostszych zwierząt i roślin mniej wyraźna…
Read more -
-
Proces narastania inteligencji
13 sierpnia, 2019 / By adminPo to śledzimy proces narastania inteligencji, aby postarać się dostrzec, w jaki sposób system homeostatyczny ulega przemianom, tak że dziecko rozwija się od stanu bezradnej zależności, do porozumienia z rodzicami, do poziomu umiejętności stosowania złożonego…
Read more -
Język osobisty a zdolność do operacji logicznych
13 sierpnia, 2019 / By adminJęzyk osobisty a zdolność do operacji logicznych W miarę jak dziecko rośnie, sprawność jego wyposażenia intelektualnego w pewnym sensie wyraźnie wzrasta. Nabywa ono nowych umiejętności i informacji i staje się coraz ?inteligentniejsze”. Ten proces przemian…
Read more -
Myślenie
13 sierpnia, 2019 / By adminPomiar inteligencji jest wyjątkowo trudny, a badanie jej rozwoju nastręcza dodatkowe specjalne problemy. W poszukiwaniu metod jej mierzenia może nam pomóc utożsamianie inteligencji ze zdolnością przetwarzania informacji. Jest to jednak dość powierzchowne podejście, jeśli ma…
Read more -
-
Myślenie odważne i twórcze
13 sierpnia, 2019 / By adminMyślenie odważne i twórcze Z kolei Bartlett rozważa swoją metodą ?myślenie odważne”, obejmując tym określeniem czynności twórcze artysty i uczonego. Z jego eksperymentów wynika, że ?myślenie jako proces umysłowy ?lubi”, by tak rzec, trzymać się…
Read more -
Mechanizmy adaptacji fenotypowej
13 sierpnia, 2019 / By adminMechanizmy adaptacji fenotypowej Przykłady tej adaptacji znajdujemy u wszystkich organizmów. Bakterie potrafią przystosować swe układy enzymatyczne tak, aby mogły wykorzystywać określone substancje znajdujące się w ich środowisku. Rośliny dokonują wielu przystosowań tego samego rodzaju; mogą…
Read more -
Pedagogika
13 sierpnia, 2019 / By adminPedagogika skorzystałaby bardzo wiele z poznania optymalnych związków pomiędzy poszczególnymi stadiami dojrzewania a zdolnością do uczenia się. Ćwiczenie wspomaga formowanie się efektywnych schematów połączeń. Odwrotnie, być może próby przedwczesnego uczenia się złożonych wzorców w istocie…
Read more -
Wzrost i dojrzewanie mózgu
13 sierpnia, 2019 / By adminWzrost i dojrzewanie mózgu Rozwój wielkości i ciężaru mózgu można praktycznie analizować tylko przekrojowo. Mózg jest prawie uformowany około 7 lub 8 roku życia; o ile wiadomo, w okresie dojrzewania nie następuje przyspieszenie jego wzrostu.…
Read more -
Erytropoetyna
13 sierpnia, 2019 / By adminErytropoetyna Mamy już pewne informacje na temat mechanizmów adaptacji fenotypowej. Należy do nich np. informacja, dzięki której regulowane jest wytwarzanie czerwonych krwinek u ssaków. Jeśli surowicę zwierzęcia, które utraciło pewną ilość krwi, wstrzykniemy innemu zwierzęciu,…
Read more -
Pamięć. Fenotypowa adaptacja w mózgu
13 sierpnia, 2019 / By adminPamięć. Fenotypowa adaptacja w mózgu Najbardziej szczegółową reprezentację środowiska życia wyższych zwierząt znajdujemy, oczywiście, w ich układzie nerwowym. Układy receptorów znajdujące się w narządach zmysłów są w stanie zbierać informacje o wiele szybciej niż np.…
Read more -
Adaptacja w różnych skalach czasu
13 sierpnia, 2019 / By adminAdaptacja w różnych skalach czasu Nasza metoda opisu żywych układów ? z człowiekiem włącznie ? polega na stwierdzeniu, że ich nader skomplikowana organizacja wewnętrzna stanowi pewnego rodzaju maszynę utrzymującą się w stanie równowagi. Stan ten…
Read more -
Istoty życia
13 sierpnia, 2019 / By adminIstoty życia nie znajdziemy zatem w żadnej określonej populacji lub w określonym gatunku; jest ona rozproszona wśród różnych typów życia istniejących na Ziemi. Jesteśmy już świadomi tego, że wszyscy ludzie są braćmi. Czy nie powinniśmy…
Read more -
Materia żywa jako jeden układ homeostatyczny
13 sierpnia, 2019 / By adminMateria żywa jako jeden układ homeostatyczny Nie może ujść naszej uwagi fakt, że wszystkie maszyny, których przykłady przytaczaliśmy w naszych porównaniach, zostały zbudowane przez człowieka dla określonych celów i dlatego nie mogą nam służyć jako…
Read more -
Jednostka ludzka
13 sierpnia, 2019 / By adminJednostka ludzka Próbowaliśmy opisać istotę aktywności organizmu, która jest wyrazem życia. Można ją traktować jako zbiór kolejno po sobie następujących aktów wymiany pomiędzy organizmem a środowiskiem, takich, dzięki którym ciągłość życia organizmu zostaje zachowana pomimo…
Read more -
Adaptacja fenotypu i genotypu
13 sierpnia, 2019 / By adminAdaptacja fenotypu i genotypu Jak wykazaliśmy pod koniec poprzedniego rozdziału, w ostatecznym rozrachunku wszystkie populacji zachowują harmonię ze swym środowiskiem dzięki naturalnej selekcji dokonującej się wewnątrz organizmów i między nimi. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia…
Read more -
Poszukiwanie właściwego sposobu badania człowieka
13 sierpnia, 2019 / By adminPoszukiwanie właściwego sposobu badania człowieka Jednym ze sposobów, jaki powinniśmy zastosować w badaniach, jest metoda ewolucyjna. Ewolucja bowiem jest podstawową zasadą rozwoju w biologii. Jednak życia nie da się zrozumieć przez śledzenie wyłącznie jego ewolucji.…
Read more -
Co rozumiemy przez prawa fizyczne?
13 sierpnia, 2019 / By adminCo rozumiemy przez prawa fizyczne? Oczywiście znalezienie takiego sposobu postępowania nie będzie sprawą łatwą. Już same usiłowania wydawać się będą wielu ludziom śmieszne, a być może ? nawet świętokradcze. I rzeczywiście, będziemy na tyle rozsądni,…
Read more -
Dla biologa
13 sierpnia, 2019 / By adminDla biologa zajmującego się człowiekiem szczególnie ważne jest uznawanie i korzystanie z generalnej zasady, którą moglibyśmy nazwać ?istotnością płaszczyzn porozumiewania się”. Okazuje się, że właściwością istot ludzkich jest tworzenie systemów opisywania ich odkryć w miarę…
Read more -
Płaszczyzny porozumiewania się
13 sierpnia, 2019 / By adminPowróćmy do badania składu człowieka. Musimy strzec się jeszcze jednego niebezpieczeństwa, a mianowicie używania słów, których nie rozumiemy lub, w szczególności, odnoszenia do słów idei, które nie są z nimi związane. Jest to trudne, ale…
Read more -
Wodór, tlen i woda
13 sierpnia, 2019 / By adminWodór, tlen i woda Pierwiastki te wiążą się w tak zasadniczy sposób z istotami żywymi, że pytanie o ich ?znaczenie” wydaje się zbyteczne. Jest oczywiste, że układy życiopodobne zależą głównie od ich właściwości. Wodór jest…
Read more -
Siarka i fosfor
13 sierpnia, 2019 / By adminSiarka i fosfor Pierwiastki te mają także właściwości ?przydatne” dla procesów życiowych. Zajmują one szczególnie wybitne miejsce w związkach działających jako ogniwa pomiędzy utlenianiem a innymi czynnościami komórek. Takim związkiem jest np. adenozynotrójfosforan (ATP), występujący…
Read more -
-
Pierwiastki śladowe
13 sierpnia, 2019 / By adminPierwiastki śladowe Pierwiastki występujące w organizmach w ilościach śladowych mają także specjalne znaczenie. Wszystkie one, z wyjątkiem cynku, są pierwiastkami przejściowymi i dlatego z łatwością tworzą cząsteczki kompleksowe (potrafi to także cynk, choć już nie…
Read more -
Zbiory biopierwiastków i cząsteczek
13 sierpnia, 2019 / By adminZbiory biopierwiastków i cząsteczek Doszliśmy do bardzo ważnego wniosku, że pierwiastki podtrzymujące życie stanowią zbiór wysoce wyselekcjonowany. Żywe organizmy powstają przez wbudowywanie właściwej ilości każdego z tych pierwiastków. Zrozumienie procesu kontroli poprzez wybór z uprzednio…
Read more -
Właściwości węgla
13 sierpnia, 2019 / By adminWłaściwości węgla mogą mieć decydujące znaczenie dla istnienia tych nieznacznie różniących się stanów, między którymi jest miejsce na ?wybór”, a tym samym i na ?kontrolę”. Występowanie tych właściwości w żywych ustrojach wywołuje w nas najpierw…
Read more -
Związki węgla
13 sierpnia, 2019 / By adminZwiązki węgla Wszystkie pierwiastki zawarte w organizmie znajdują się tam dla czegoś, co moglibyśmy nazwać szczególnym celem. Nie przesadzimy jednak mówiąc, że właściwości życia związane są w całkiem szczególny sposób z właściwościami węgla. Zdolność węgla…
Read more -
Kwasy nukleinowe
13 sierpnia, 2019 / By adminKwasy nukleinowe Wreszcie mamy jeszcze związki ?instrukcyjne”, czyli zawierające informacje. Składają się one z pięciu głównych, zawierających azot zasad purynowych i pirymidynowych ? adeniny, guaniny, cytozyny, tyminy i uracylu ? połączonych z kwasem fosforowym oraz…
Read more -
Podsumowanie
13 sierpnia, 2019 / By adminPodsumowanie Ogólny wniosek, który wynika z badań nad zagadnieniem dotyczącym substancji, z których zbudowane są istoty żywe, jest taki, że chociaż składają się one tylko ze zwykłych materiałów, to jednak działa tu niezwykle surowa selekcja,…
Read more -
Hipolaktazja typu dorosłych
13 sierpnia, 2019 / By adminHipolaktazja typu dorosłych Nietolerancję na mleko obserwuje się obecnie nie tylko u małych dzieci, u których wystąpiła alergia, ale również u dorosłych osób. Hipolaktazja typu dorosłych to genetycznie uwarunkowane schorzenie które charakteryzuje się postępującym wraz…
Read more -
Fenyloketonuria u matki
13 sierpnia, 2019 / By adminMatczyna fenyloketonuria (MPKU) prowadzi do uszkodzenia płodu, w następstwie utrzymującego się wysokiego stężenia fenyloalaniny we krwi matki podczas ciąży. U noworodków obserwuje się niską masę urodzeniową, małogłowie, objawy dysmorficzne twarzy, wrodzone wady serca, opóźnienie rozwoju…
Read more -
Żywienie osób starszych
13 sierpnia, 2019 / By adminŻywienie osób starszych Wraz z wiekiem spada nam tempo metabolizmu i przez to obniżą się podstawowa przemiana materii. Spożywamy mniej więcej tyle samo pokarmów co wcześniej, co może prowadzić w efekcie do wystąpienia nadwagi, a…
Read more -
Stan fizjologiczny jakim jest ciąża
13 sierpnia, 2019 / By adminŻywienie w ciąży Stan fizjologiczny jakim jest ciąża, niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań. Należą do nich między innymi cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, a nawet stan przedrzucawkowy, PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, refluks żołądkowo – przełykowy,…
Read more -
Istota żywności funkcjonalnej
13 sierpnia, 2019 / By adminIstota żywności funkcjonalnej Pojęcie żywności funkcjonalnej jest wszechobecne, jednak każdy rozumie je w inny sposób. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie istnieje jednoznaczna definicja, obejmująca podział wszystkich rodzajów tej żywności i definiująca je…
Read more -
Zaburzenia w odżywianiu
13 sierpnia, 2019 / By adminZaburzenia w odżywianiu Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia) rozwijają się wtedy, gdy spożywanie pokarmu i masa ciała stają się obsesyjnym centrum danej osoby. Okres dojrzewania stanowi moment, w którym najczęściej dochodzi do pojawienia się symptomów zaburzeń…
Read more -
Wystąpienie alergii pokarmowej
13 sierpnia, 2019 / By adminWystąpienie alergii pokarmowej Alergie pokarmowe występują w naszym społeczeństwie coraz częściej. Skłonności do chorób atopowych są dziedziczne, dlatego też jeśli któryś z rodziców wykazuje je, ryzyko wystąpienia ich u któregoś z dzieci znacznie wzrasta. Na…
Read more -
Schemat żywienia niemowląt
13 sierpnia, 2019 / By adminSchemat żywienia niemowląt Żywienie niemowląt stanowi bardzo złożony problem, a jednocześnie niezwykle istotny, gdyż wprowadzenie, zbyt wczesne, niektórych produktów, może prowadzić do efektów ubocznych. Przewód pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego też…
Read more -
Postępowanie w dietoterapii
13 sierpnia, 2019 / By adminPostępowanie w dieto terapii otyłości obejmuje określony schemat. Jego pierwszym punktem jest zebranie informacji wstępnych, które obejmuje wywiad dotyczący wieku pacjenta, płci, stopnia aktywności fizycznej, zaburzeń hormonalnych i tym podobnych. Następnie prowadzi się ocenę stanu…
Read more -
Wszystko o herbacie
13 sierpnia, 2019 / By adminWszystko o herbacie Herbata jest napojem, który wielu z nas spożywa codziennie i to nie jeden raz. W Polsce najbardziej popularną jest herbata czarna, czyli paradoksalnie ta, która charakteryzuje się najniższą wartością odżywczą. Istnieje jednak…
Read more -
Życie w biegu
13 sierpnia, 2019 / By adminŻycie w biegu Nasze społeczeństwo żyje w ciągłym biegu. Charakteryzuje nas brak wolnego czasu, nieustający stres i niepewność jutra. To wszystko jest przyczyną zwiększonej zachorowalności na wiele schorzeń. Problemem jest także fakt nie spożywania posiłków…
Read more -
Studia dietetyczne
13 sierpnia, 2019 / By adminStudia dietetyczne Spośród wielu kierunków studiów, jednym z najbardziej popularnych w ostatnim czasie okazała się dietetyka. Kierunek ten funkcjonuje od kilku lat na uczelniach medycznych i przyrodniczych, realizując określony program w zakresie żywienia i edukacji,…
Read more -
Diety w Internecie
13 sierpnia, 2019 / By adminDiety w Internecie Rozwój Internetu, przyczynił się do zwiększenia dostępności usług online różnego rodzaju. Przez Internet możemy obecnie kupić ubrania, żywność, meble, karnety na zabiegi, samochód i wiele innych rzeczy mniej lub bardziej drogocennych. Wśród…
Read more -
Skutki leczenia nowotworów
13 sierpnia, 2019 / By adminSkutki leczenia nowotworów Nowotwory to bardzo trudny ma jednocześnie istotny temat, dotykający coraz szerszej grupy społeczeństwa. Narażenie na substancje kancerogenne i nieprawidłowe żywienie, prowadzą do wielu mutacji w obrębie genów, a następnie nieprawidłowego namnażania się…
Read more -
Kryteria diagnostyczne zaburzeń
13 sierpnia, 2019 / By adminKryteria diagnostyczne zaburzeń Wśród zaburzeń odżywiania wymienia się najczęściej anoreksję i bulimię. W przypadku anorexia nervosa podstawowym kryterium diagnostycznym jest odmowa utrzymania prawidłowej masy ciała. Osoby te charakteryzują się wręcz przeraźliwie niską wagą i ogromnym…
Read more -
Otyłość u dzieci
13 sierpnia, 2019 / By adminOtyłość u dzieci Otyłość która występuje u małych dzieci i młodzieży jest spowodowana głównie przez błędy żywieniowe. Już na samym początku wprowadzania pokarmów stałych, kształtujemy nawyki żywieniowe dziecka. Wszystkie te wartości, które mu przekażemy, pozostaną…
Read more -
Ostre zapalenie trzustki
13 sierpnia, 2019 / By adminOstre zapalenie trzustki Ostre zapalenie trzustki w dużej mierze jest spowodowane chorobami dróg żółciowych. Należy do nich przede wszystkim kamica żółciowa. Niekorzystnie na funkcjonowanie trzustki wpływa także przewlekłe spożycie alkoholu w nadmiarze. Objawami należącymi do…
Read more -
Żywienie w okresie treningowym
13 sierpnia, 2019 / By adminŻywienie w okresie treningowym Żywienie sportowca to odrębny temat, wielokrotnie omawiany przez dietetyków i żywieniowców, oraz przez trenerów i samych sportowców. Jest to doskonały dowód na to jak składniki pożywienia, mogą wpływać na stan organizmu…
Read more -
Żywienie małych dzieci
13 sierpnia, 2019 / By adminŻywienie małych dzieci Dużo mówi się o kolejności wprowadzania pokarmów u niemowląt, oraz dawkowaniu mleka. Istnieje wiele artykułów naukowych i stron internetowych poświęconych tej tematyce, gdyż prawidłowe żywienie już w początkowym okresie życia, może mieć…
Read more -
Zmiany w tarczycy
13 sierpnia, 2019 / By adminZmiany w tarczycy Tarczyca jest niezwykle ważnym narządem, składającym się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Jej budowę można określić jako pęcherzykowatą. Wewnątrz przekroju znajduje się koloid, który stanowi magazyn hormonów tarczycy. Zawiera on białko o…
Read more -
Jak zapobiec stratom
13 sierpnia, 2019 / By adminJak zapobiec stratom Nasza wiedza o żywieniu, jako społeczeństwa, jest na całkiem dobrym poziomie. Większość z nas potrafi policzyć kaloryczność posiłku określić ile ma on białka, tłuszczów i węglowodanów, oczywiście przy pomocy danych umieszczonych na…
Read more -
Istota choroby neurodegeneracyjnej
13 sierpnia, 2019 / By adminIstota choroby neurodegeneracyjnej Schorzenia o charakterze neurodegeneracyjnym, obejmują patologiczne zmiany w zakresie układu nerwowego, prowadzące do wielu nieprzyjemnych, zarówno dla chorej osoby jak i dla otoczenia ,stanów. Jedną z takich chorób, dziedziczoną autosomalnie recesywnie, jest…
Read more -
Stan zdrowia psychicznego
13 sierpnia, 2019 / By adminSmutek jest uczuciem, które dotyczy każdego z nas. Pojawia się on w wyniku przykrych sytuacji i zdarzeń, trudnych rozmów i niepowodzeń. Jednak fakt że odczuwamy go przez jeden, dwa dni, czy nawet tydzień, nie świadczy…
Read more -
Wystąpienie odczucia bólu
13 sierpnia, 2019 / By adminKażdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu doświadczył uczucia bólu. Jest ono generowane za pomocą impulsów docierających do mózgu. Układ nerwowy jest jednym z najsprawniej działających. Odczucia, których doświadczamy, są generowane na drodze tworzenia…
Read more -
Zdrowie na wiosnę
13 sierpnia, 2019 / By adminKażdy z nas wraz z wiosną odczuwa przypływ energii. Działa ona uspakajająco a jednocześnie daje chęć do życia i zapał do działania. Przez okres wiosenno- letni ze szczególną starannością dbamy o linię i nasze zdrowie.…
Read more -
Uczestnictwo w konferencjach
13 sierpnia, 2019 / By adminUczestnictwo w konferencjach Czasy studenckie wielu z nas kojarzą się z wieczną zabawą, imprezami i okresem sesji, w której konieczne jest siedzenie w książkach i wkuwanie na pamięć. Jedynie w sytuacji, gdy wybrany kierunek studiów…
Read more -
Przepisy na sałatki
13 sierpnia, 2019 / By adminPrzepisy na sałatki Podjęcie decyzji o odchudzaniu to dopiero pierwszy krok w długiej drodze do osiągnięcia szczupłej sylwetki i zadowolenia z siebie. Kolejnym jest ustalenie planu działania. Wszyscy wiemy, że słodycze i tłuste potrawy tuczą,…
Read more -
Idea zespołów medycznych
13 sierpnia, 2019 / By adminIdea zespołów medycznych Liczba chętnych na medycynę jest co roku ogromna, wymagania niemałe. Kandydat na studia medyczne powinien mieć zdaną maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, przy czym każde z każdego przedmiotu powinien…
Read more -
Kształtowanie upodobań smakowych
13 sierpnia, 2019 / By adminBadania wykazały, że dziecko już w życiu łonowym uczy się pierwszych doznań smakowych w zależności od pokarmów spożywanych przez kobietę ciężarną. Spożywane przez matkę produkty wpływają także na kombinację smakową pokarmu kobiecego. Niemowlę już około…
Read more -
Żywienie w ciąży
13 sierpnia, 2019 / By adminSposób i jakość żywienia kobiety ciężarnej w okresie trwania ciąży może mieć niebagatelny wpływ na wystąpienie w przyszłości chorób dietozależnych u potomka. Coraz częściej pojawiają się doniesienia naukowe wskazujące na istnienie zależności pomiędzy urodzeniową masą…
Read more
Najnowsze wpisy
- Nowoczesne biurko – sposób na funkcjonalną aranżację 20 czerwca, 2020
- Krzesła do rustykalnego wnętrza 23 stycznia, 2020
- Kamea 13 stycznia, 2020
- Historia diamentów 13 stycznia, 2020
- Drezdeński zielony diament 13 stycznia, 2020
- Diamenty od strony chemicznej 13 stycznia, 2020
- Luksusowe diamenty 13 stycznia, 2020
- Diamenty dla snobów 13 stycznia, 2020
- Lustro Twardowskiego 13 stycznia, 2020
- Diamenty w Polsce 13 stycznia, 2020
- Atrybut jubilera 13 stycznia, 2020
- Komplet do naszyjnika 13 stycznia, 2020
- Zapinanie kolczyków 13 stycznia, 2020
- Kolczyki 13 stycznia, 2020
- Moda, uroda i nasz styl 2 stycznia, 2020
- Uroda rozkwita 2 stycznia, 2020
- Nie da się jednoznacznie określić kanonu urody 2 stycznia, 2020
- Peeling 2 stycznia, 2020
- Jak podkreślić swoją urodę? 2 stycznia, 2020
- Kosmetyki wyszczuplające 2 stycznia, 2020
- Moda dla puszystych 2 stycznia, 2020
- Jak rozumieć modę? 2 stycznia, 2020
- Moda jest nie tylko dla pięknych ale jest też dla każdego z nas 2 stycznia, 2020
- Moda nie tylko kobieca 2 stycznia, 2020
- Dodatki do stroju 2 stycznia, 2020
- Sukces nowoczesnych firm 2 stycznia, 2020
- Jak nie zestarzeć się ? 21 listopada, 2019
- Doskonała figura 21 listopada, 2019
- Cera naczynkowa i jej pielęgnacja 21 listopada, 2019
- Denimowe sukienki 21 listopada, 2019
- Czas na marynarki 21 listopada, 2019
- Makijaż twarzy 21 listopada, 2019
- Wyimaginowany świat 28 sierpnia, 2019
- Warto grać w gry planszowe 28 sierpnia, 2019
- Warcaby – klasyka gry dla dwojga 28 sierpnia, 2019
- W karty z przyjaciółmi 28 sierpnia, 2019
- Wyścigi to świetna gra 28 sierpnia, 2019
- Place zabaw 28 sierpnia, 2019
- Niebezpieczne zgrzytanie 19 sierpnia, 2019
- Masz nadwagę? Nie biegaj! 19 sierpnia, 2019
Dom weselny u Bolka:
- Krzesła do rustykalnego wnętrza
- Historia diamentów
- Diamenty w Polsce
- Nie da się jednoznacznie określić kanonu urody
- Peeling
- Czas na marynarki
- Dom weselny Bronowska
- Szczepanowice dom weselny
- Dom weselny Nowy Pilczyn
- Husów dom weselny
- Czuszów dom weselny
- Dom weselny ostoja
- Dom weselny Janowice
- Fito Spray
- Wszystko o bieliźnie
Dom weselny Wiktoria Krasnystaw:
- Diamenty dla snobów
- Kolczyki
- Dodatki do stroju
- Sukces nowoczesnych firm
- Jak nie zestarzeć się ?
- Chechły dom weselny
- Szczepanowice dom weselny
- Dom weselny Nowy Pilczyn
- Husów dom weselny
- Czuszów dom weselny
- Dom weselny ostoja
- Dom weselny Janowice
- Żel antycellulitowy CellufixE
- Jakie kozaki są modne?
- Dom weselny Wiktoria Rogowo
Dom weselny Wiktoria w Rogowie:
- Diamenty od strony chemicznej
- Komplet do naszyjnika
- Moda dla puszystych
- Jak rozumieć modę?
- Cera naczynkowa i jej pielęgnacja
- Dom weselny Małęczyn
- Szczepanowice dom weselny
- Dom weselny Nowy Pilczyn
- Husów dom weselny
- Czuszów dom weselny
- Dom weselny ostoja
- Dom weselny Janowice
- Jagody Goji Dla odchudzania
- Dom weselny Wiktoria Krasnystaw
- Odzież reklamowa
Dom weselny za Borkiem:
- Drezdeński zielony diament
- Atrybut jubilera
- Jak podkreślić swoją urodę?
- Kosmetyki wyszczuplające
- Denimowe sukienki
- Dom weselny Cyprys
- Szczepanowice dom weselny
- Dom weselny Nowy Pilczyn
- Husów dom weselny
- Czuszów dom weselny
- Dom weselny ostoja
- Dom weselny Janowice
- Żel Titan – Recenzje – Funkcje – Cena
- Dom weselny Wiktoria Rogowo
- Odzież patriotyczna damska
- microblading warszawa